«Джордж і таємний ключ до Всесвіту» Люсі і Стівен Гокінг

dsc_1751

Хлопчик Джордж, погнавшись за своїм непосидючим кабанцем, потрапляє до таємничого сусіднього будинку. Тут для нього дивне геть усе – маленька дівчинка-фантазерка Енні, її неуважний тато-вчений Ерік, вщерть напхана науковими книжками бібліотека, а надто ж – Космос, трохи сноб і мізантроп, а за сумісництвом —  найпотужніший комп’ютер у світі. Для Джорджа, який росте у сім’ї екологічних активістів, котрі вважають науку і техніку найбільшою загрозою природі, таке технічне диво здається геть неймовірним. А найбільшою несподіванкою стає те, що з допомогою Космоса можна мандрувати відкритим космосом. Так-так, наяву, вбравшись у скафандр і вийшовши у портал, намальований комп’ютером.

Таке грандіозне знайомство, звісно, має для хлопця сповнене пригод продовження. Для читача – теж. На вас чекатиме подорож верхи на кометі, участь у міжшкільному конкурсі наукових проектів, викриття підступних планів вчителя Віздока, народження зірки, пошуки планети і загадкові чорні діри. Ви дізнаєтеся, чи є у Всесвіті інша Земля, як народжуються зірки, чи можна вибратися з чорної дірки і що важливіше для людства – шукати інший дім чи спробувати врятувати той, який є.

Як і кожне порядне науково-популярне видання, «Джордж і таємний ключ до Всесвіту» містить багато наукової інформації – цифр, фактів, гіпотез. Але замість того,щоб завантажити нею текст, автори винесли її «за дужки», помістивши на окремих таблицях-вставках. І от поки герої пролітають мимо Сатурна (наприклад), ти можеш все-все прочитати про цю планету. А можеш і ні, якщо тобі не дуже цікаво, яка у нього маса і скільки триває там рік.

Ще у книзі є приголомшливо красиві кольорові вкладки-ілюстрації, на яких галактики і туманності демонструють усю свою велич. На форзаці й палітурці також заховано декілька цікавинок (скретч-покриття, наприклад), тому дитині – та й дорослому теж – сам процес читання приноситиме неабияку втіху.

Також приємно,  у «Джорджі…», попри весь наукпоп і пригоди, автори заторкнули і типово підліткові теми – буллінг у школі, конфлікти й непорозуміння з батьками, дружба, довіра і так далі.  Шкільні вчителі, до речі, теж не найдостойніше виглядають. А один із них і взагалі виявляється таким собі «доктором Зло». Цілком у дусі дитячих уявлень про «улюблених» педагогів))

Головний плюсик книги для мене у тому, що вона досить переконливо доводить: вчитися — цікаво. Наука тут постає не нудним переліком цифр і фактів, і територією, повною як уже здійснених, так і майбутніх відкриттів. Тому якщо ви такий самий, як і я, гуманітарій і в школі були переконані, що вам ця фізика сто літ не треба, а зараз намагаєтеся розібратися в теоріях Гокінга — велкам. Бо «Коротка історія часу» мені якось не пішла, а от «Джордж…», як такий собі лайт-варіант — дуже і дуже.

«Якщо десь і ж ще одна Земля, то вона далеко-далеко звідси. Шукати нові планети й світи – дуже цікаво. Проте, хай там як, все одно хочеться повертатися додому. Мусимо зробити все можливе, щоб за сто років на Землю все ще можна було повернутися».

«Щоб відчинити двері до Всесвіту й допомогти Землі, ви не мусите шукати таємного ключа. Є ключ, яким можуть користуватися всі, — треба тільки навчитись. Це – фізика. Саме вона допоможе зрозуміти Всесвіт довкола нас».

І якщо ви не в курсі, то розкажу, що основним автором цієї книжки є донька Стівена Гокінга, журналістка і письменниця Люсі. А її батько,  а також його учень Крістофер Ґальфар, який займався дослідженнями чорних дір.

257897fa00000578-2944888-image-m-39_1423424408819

Стівен і Люсі Гокінг

Оставить отзыв