«Блакитне мереживо долі» Енн Тайлер

 Зовні це абсолютно невибаглива сімейна історія про три покоління родини Вітшенків. Про те, як долі людей перетинаються, з’єднуються, сплітаються в одну спільну історію. У центрі оповіді — літнє подружжя Еббі і Реда, від яких тягнуться ниточки до сімей, з яких вони походять, і сім’ї, яку вони створили, та родин їхніх дітей, внуків. Життя цих поколінь крутиться довколо дому-мрії, який збудував для замовника батько Реда Джуніор, але так полюбив своє творіння, що зрештою знайшов можливість із сімейством поселитися в ньому. Дім перейшов до Реда й Еббі, там народилися їхні діти, звідти вони поїхали, а потім — повернулися,коли батьки почали на старість «здавати» . Словом, повторюся — звичайна житейська історія. З кількома таємницями і замовчуваннями — не без того! — але в домі немає ні страшних секретів,ні погризених часом скелетів — нічого такого, що б надто жахало.

    На перший погляд картинка взагалі мало не ідеальна. Але коли придивляєшся, перемотуєш плівку часу туди-сюди, то помічаєш деталі,які сиплються, не пасують до неї, сигналять про те, що не все так добре: розлита кам’яною доріжкою цівочка синьої фарби — як символ того, що за жінкою завжди останнє слово, несхожа на інших дитина (тому що нерідна), блудний син,який звик не питати порад щодо власного життя, добра і чуйна мама сімейства, любові якої вистачає на усіх (тільки рідні діти переконані, що на них — ні). Виявляється, усе залежить від того, з якого боку глянути на історію: і ось те, що видавалося коханням-як-у-Шекспіра, виявляється історією про нав’язливість і невміння сказати чітке «ні». 

   Що приваблює у цьому романі? Мабуть, можливість зблизька роздивитися життя родини,зануритися у її побут і стосунки,повчитися на чужих помилках. Мене завжди приваблюють добре розказані історії,а це — саме така. У ній ідеться і про сумні речі, і про фальшиві сімейні цінності (ну як фальшиві… з якої точки зору глянути:) ), але і про ту любов,яка є в кожній сім’ї, любов не «за», а «всупереч». А ще про вітер змін, який зачіпає рано чи пізно навіть найстабільніші сімейства. І про те, що він несе із собою.

Енн Тайлер

Оставить отзыв