«Жінки, які кохають до нестями» Робін Норвуд

Перш ніж ви візьметеся за цю книжку, вам варто знати кілька речей. Її авторка Робін Норвуд — знана у світі і дуже досвідчена психотерапевтка, яка спеціалізується на проблемах залежності, співзалежності, компульсивного переїдання і нездорових моделях любовних стосунків. За роки практики вона назбирала десятки, якщо не сотні історій — і деякі із них вона розповість у цій книжці. А ще вона розвінчає міфи про шалене кохання і розповість, чому кохати надто сильно шкідливо не лише для того, хто кохає, а й для того, на кого це почуття спрямоване. 

У Мережі час від часу виринають міфи про те, що любов нібито внесена ВООЗ до реєстру психічних захворювань. Робін Норвуд до такого категоричного твердження не звертається. Натомість стверджує: кохання до нестями — це справді хвороблива залежність, яка зростає на родючому ґрунті дитячих травм жінок (і, рідше, чоловіків), які виросли у дисфункційних родинах. Симптомів у цієї хвороби є кілька. Якщо ви надміру піклуєтеся про чоловіків, яким ваша турбота не настільки вже й потрібна, якщо ви нав’язуєте своє товариство і свої почуття — або навпаки готові сидіти і чекати, радіючи навіть крихтам уваги і тепла від чоловіків, якщо ви так боїтеся бути покинутою, що готові на все, щоб втримати його, якщо ви берете на себе більше половини відповідальності за все, що відбувається у ваших стосунках, якщо ви не вірите, що гідні щастя  — і якщо усе це (і ряд інших «якщо») про вас, ви — жінка, закохана до нестями. Це погана новина. А хороша новина полягає у тому, що цю хворобу чи залежність можна вилікувати.

Авторка детально розповідає про причини цього явища. До речі, окрім впливу родину велике значення мають література і кіно, які переважно пропонують нам модель нездорових стосунків як єдино правильну і «романтичну». Усе ця жертовність заради кохання, готовність знехтувати своїм благополуччям, часом, освітою, здоров’ям, гідністю, аби врятувати ЙОГО — усе це абсолютно нездорові, на думку авторки, речі.

По-перше, переконана Робін Норвуд, ви не можете змінити інших у жодному разі. Зате ви можете змінитися самі. І це гарантія того, що стосунки, якими ви незадоволені, теж зміняться: вони або розваляться, або зміцніють. Але точно не лишаться такими ж незручними, як досі. По-друге, щоб збудувати здорові стосунки із чоловіками, треба спершу збудувати їх із собою. Бо всі ці пошуки страждань, метання від одного покидька до іншого, вся ця неусвідомлена потреба драми і нестабільності — усе це від внутрішньої порожнечі, яка потребує заповнення. Тому авторка радить жінкам: дбайте про себе, спрямовуйте енергію на те, щоб покращити своє життя, а не змінити чиєсь, проблеми чоловіка (навіть коли це законний муж) — це його проблеми, і йому ж буде ліпше і корисніше, якщо він вирішуватиме їх сам.

Насправді, це досить скорочений і спрощений виклад головних меседжів книжки. Бо авторка проходиться по «коханню до нестями» дуже детально — показує різні його варіанти, різні приклади дисфункційних родин, з яких усе почалося. І формулює 10 необхідних для одужання кроків — одразу попереджаючи, що процес цей досить довгий і болісний, але дієвий.

Читання цієї книжки викливає дуже різні реакції. Спочатку ти, як той медик-першокурсних, перетворюєшся на іпохондрика і шукаєш ознаки хвороби у себе. І — за моїми спостереженнями — дуже багато жінок їх можуть справді у себе виявити. Потім тобі хочеться подискутувати з авторкою. Не посперечетися, а задати їй кілька питань і уточнень (поява такого бажання для мене автоматично є ознакою хорошого нон-фікшну). Потім ти розумієш, що якісь поради Робін Норвуд тобі точно треба застосувати у власному житті, бо вони прості, зрозумілі і надихають на позитивні зміни.

Можливо, це звучатиме надто пафосно, але я б сказала, що ця книга — мастрід для усіх юних дівчат, які тільки починають будувати стосунки, а також для жінок, у яких стосунки чомусь складаються «не так». Мені здається, що, вчасно прочитана, вона може вберегти від численних «помилок молодості» і нездорових стосунків, а в перспективі — від епізодів сімейного насильства, поламаних життів, фізичних і моральних травм.

Оставить отзыв