«Мистецтво мріяти» Барбара Шер

Ну ви ж знаєте: до книг, які вчать, як жити і досягати успіху, я ставлюся обережно (щоб не сказати упереджено). Тим паче, коли авторка книги обіцяє допомогти навчитися, як здійснювати мрії, спокуса (бо ж кому не хочеться втілити найпотаємніші бажання?) бореться зі скептицизмом. І перемагає. У результаті, Барбара Шер відкрила мені очі на п’ять речей: мотиваційна література може читатися легко і невимушено; запропоновані вправи можуть викликати не роздратування, а цікавість; історії успіху можуть вражати — і не справляти враження, що це повна фантастика; мрії (якщо вони не зовсім нереальні) таки можна здійснити, а для цього треба всього-навсього розписати чіткі маленькі кроки, і ними потихеньку рухатися.

Мені дуже сподобався підхід Барбари Шер: спершу, з допомогою невеликих вправ (як от «Опишіть ваш ідеальний день» чи «Напишіть 20 улюблених занять») вона допомагає сформулювати свою глобальну мрію. А потім розбиває її на дрібніші складові, показує орієнтири на шляху до неї і те, як цей шлях знайти/відкрити. Якщо говорити дуже спрощено, то це — відповіді на питання: «Що я хочу досягти?», «Чого мені для цього не вистачає?», «Як я можу те, чого мені не вистачає, отримати?». І, знову ж таки, на прикладі успішних історій зі своїх «груп успіху», в яких працює коучем, Барбара Шер дає практичні і універсальні рецепти, як знайти рішення останнього питання. Для цього вона пропонує задіяти дві потужні сили — силу людської уяви/винахідливості і силу людської спільноти (суспільних зв’язків). А допоможуть у цьому два інструменти — мозковий штурм і толока.

Із брейнстормінгом знайомі, певно, усі, хто працює у сучасних питаннях і час від часу має приймати більш чи менш креативні рішення. Я обожнюю цей процес, коли люди озвучують свої думки-з-приводу і починають генерувати найнеймовірніші ідеї (до речі, хороший приклад брейнстормінгу — «ЩДК»). Але Барбара Шер дає несподівану пораду: для мозкового штурму проблеми, яка вимагає нестандартних рішень, залучайте різних людей, зокрема і тих, які не мають жодного стосунку до тієї сфери, над якою ви працюєте. Адже це дозволить поглянути на проблему під новим і несподіваним кутом.

Толока, за словами Барбари Шер, здавна була найефективнішим інструментом для звершення справ, які не під силу одній людині. Це коли люди виходили і гуртом будували школу, зводили оборонні укріплення чи відбудовували дім односельця, знищений пожежею. Авторка не пропонує збирати людей, аби вони повністю допомагали реалізувати запланований проект (хоча, якщо дійсно є така можливість — то чому б і ні? 😉 ). Натомість вона пропонує задіювати силу знайомств і зв’язків: у товаристві з 5-10-20 осіб завжди знайдеться людина, друг якої знає того, хто може вирішити затребувану проблему. Скажімо, якщо одній вашій подрузі, яка починає свій бізнес, потрібні стильні візитівки,а іншій, талановитій дизайнерці, треба напрацювати портфоліо — то чому б вам не звести їх докупи? В результаті виграють обидві, та й вам при потребі допоможуть. Як організувати толоку і що з її допомогою можна зробити, авторка розповідає дуже просто і дуже детально, тому читайте у книзі:) Там же є чудова ідея створення «банку ресурсів», цінністю якого стануть зв’язки і готовність надати послуги/консультацію/пораду у певній сфері. Цікаво, що хоч книга і написана ще 35 років тому, ці ідеї — принаймні, в умовах невеликого українського містечка, в якому я живу — виглядають свіжими і актуальними.

Величезним плюсом цієї книги є історії, які справді надихають, — як, наприклад, про дівчину, яка мріяла займатися плануванням великих міст. У неї не було архітекторської освіти, але була любов до свого міста, глибокі знання щодо історичного планування різних його районів, і велике бажання цим займатися. І от дівчина почала брати активну участь у роботі громадських об’єднань жителів окремих вулиць чи райончиків. І вже за деякий час мерія Нью-Йорка платила їй за ідеї у вирішенні проблем планування.

 «Мистецтво мріяти» — це книга не про повітряні замки. Швидше, про замки з піску, які стануть макетом, чорновиком, прототипом тих дивовижних споруд із мрій і бажань, які ви збудуєте у своєму реальному житті. За нею не варто братися «неозброєним»: обов’язково візьміть блокнот і ручку або відкрийте чистий аркуш вордівського файла і приготуйтеся виконувати завдання. Може, ви не зможете одразу збудувати свій замок мрій. Але, якщо не злякаєтеся (а здійснення мрій — воно таке, вміє лякати!), то точно складете чіткий шлях до нього. І все, що вам залишиться, — це ним піти. Лише не забувайте робити поправку на українські реалії 😉

Барбара Шер

 

Оставить отзыв