«Чи вмієш ти свистати, Юганно?» Ульф Старк

Книги Ульфа Старка — це абсолютне занурення у сонячний і щирий дитячий світ, де навіть такі сумні речі, як смерть, сприймаються з якоюсь такою світлою безпосередністю, де все, що б не відбувалося, сприймається природно, а дорослі поводяться саме так, як хотілося б дітям — не задають зайвих питань і включаються у гру, що зветься життям. Книги Ульфа Старка, особливо у дивовижному виданні Видавництва Старого Лева — це love-love-love. Так, це матеріалізована любов, яку хочеться оселити у своїй книжковій шафі і час від часу нею грітися.

До цього неймовірно красиво оформленого видання увійшли дві історії — «Чи вмієш ти свистати, Юганно?» і «Моя сестра — ангел». Дуже різні за настроєм і сюжетом, вони обидві розказують про те, як і де відшукати того, кого тобі не вистачає, і про те, як пережити втрату.

«Чи вмієш ти свистати, Юганно?» — історія про двох друзів-хлопчаків і одного дідуся. Берра сумує, що у його друа Ульфа є чудовий дідусь, який пригощає кавою з булочками і водить на риболовлю, а в нього — нема. Натомість Ульф показує Беррі місце, де повно старих дідусів — вибирай будь-якого. Це будинок для літніх людей. І саме там Берра знаходить собі дідуся.

І не важливо, чий він насправді дідусь, цей самотній старий чоловік, чи є в нього внуки або взагалі якась рідня. Він щиро тішиться Беррі, вихваляється чудовим внуком перед сусідами по закладу, і залюбки долучається до особливих пригод, які готують для нього хлопців — наприклад, відсвяткувати День народження, вилізши на чужу вишню і попоївши досхочу ягід. Натомість дідусь вчить дітей дуже важливих речей — свистіти пісеньку або запускати повітряного змія. Старенький чоловік і зовсім юні хлопці обмінюються найщедрішими подарунками, які тільки можна уявити, — зробленими з уваги, любові і щирості.

Ульф Старк взагалі був майстром зображувати дружбу, яка наводить мости між поколіннями. І оця повість — це дуже переконлива ілюстрація на тему «любіть своїх дідусів».

А хто така Юганна? Ну, прочитаєте — дізнаєтесь 😉

«Моя сестра — ангел» — це ще тужливіша і щемливіша історія, хоч і так само переповнена світлом і любов’ю. Сестра Ульфа померла у маминому животику ще до його народження. Хлопчик вірить, що вона — ангел і живе на небі. Але разом із тим сумує, що сестричка не зможе відчути усього прекрасного, цікавого і смачного, що є у житті, — смаку ірисок і ситра, веселощів і розваг із друзями. Тому одного разу він вирішує допомогти сестричці, яка живе лише у його серці, подивитися на світ своїми очима. І для цього…перевдягається у дівчинку — таку ж красиву, якою могла б вирости вона.

Логіка і закони, за якими сприймає світ дитина, не зразу і не завжди піддаються розумінню дорослих. І за химерними дивацтвами може ховатися дещо, сповнене любові і болю. Знаєте, як буває, коли бачиш щось таке досконало красиве, що хочеться плакати? Так от, персонажі Ульфа Старка мають такі ж досконало красиві душі. Тому від їхніх слів і вчинків часто хочеться плакати. Але це хороші сльози. І за них хочеться дякувати.

Ульф Старк

Оставить отзыв