«І паралельні перетинаються» Сергій Гридін

Уся ця нещодавня лихоманка із «групами смерті» була надто гарячою, щоб письменники, які пишуть для підлітків, її оминули. Тож не дивно, що до цього Форуму видавців готуються  аж дві новинки, у яких зачепається тема юнацьких самогубств і ролі у них соцмереж. Про другу з них я розповім трохи пізніше, а зараз представлю свіжак від Сергія Гридіна і Видавництва Старого Лева — коротеньку повість з корисним бонусом «І паралельні перетинаються», яка от-от вийде друком.

Коли Роман переїхав з батьками в нове місто,він так і не став своїм у новому класі. Стосунки з однокласниками коливаються від холодного ігнору до дошкульних насмішок. Тому хлопець все частіш намагається «відкосити» від школи, прикинувшись хворим. А після одного неприємного конфузу взагалі воліє не виходити з дому і навіть з кімнати, натомість збавлябчи час у різних пабліках і групах «Вконтакте». Цілком логічно, що поганий настрій і меланхолія приводять його у різні депресові спільноти. І там, начитавшись постів і коментарів підлітків, які бавляться у суїцид, Рома після чергової сварки з батьками (вони гостро зреагували на його бажання набити собі тату) вирішує спробувати і собі. Ним керує радше цікавіть, ніж бажання назавжди покінчити з життям, — типу, а що буде, якщо проведу лезом по руці? А якщо сильніше? А що як вип’ю усі ці таблетки — вони потім за мною будуть плакати?

Відповіді на ці питання Рома отримає. На нього взагалі чекає ще багато важливого досвіду і знайомств із цікавими людьми — з патологоанатомом, наприклад. І багато роздумів про те, що взагалі штовхає молодь на такі радикальні кроки і як із цим впоратися. Колоритні персонажі — батько загиблого «АТОшника», лікар, який десятки життів на Сході врятував, татуювальник із томиком віршів Ліни Костенко — дають кожн свої відповіді на питання про сенс життя і про сенс смерті. У Роми буде шанс знайти власну. А крім цього, врятувати когось від фатальної помилки.

Від чорної меланхолії ми разом з героєм підіймаємося до сонячних, радісних днів. До того всього, що він міг би втратити — кохання,підтримка батьків, творчість, успіх і визнання. Трохи ідеалізована, трохи підфарбована картинка (будем чесними, в реальному житті все далеко не завжди так хеппі-ендово закінчується).Але вона вселяє надію.

Проблемою підліткової моди на самогубства переймаються не тільки українські автори. Стівен Кінг у завершальній частині трилогії про містера Мерседеса «Кінець зміни»  не лише багато уваги приділяє цій темі, а й просто у тексті подає реальний, робочий номер телефону спеціальної лінії довіри для запобігання самогубствам. «От якби і для українських читачів такий хід зробили», — думала я, читаючи цей текст. Власне, у повісті «І паралельні перетинаються» це таки втілили. Бонусом до художнього тексту стала післямова психотерапевтки Алли Слотвінської, яка дає фахові поради – що робити, коли тебе обсіли чорні думки про самогубство. А ще тут можна знайти номер телефону цілодобової всеукраїнської лінії довіри, на який можна подзвонити, коли стає особливо зле, і отримати допомогу.

Сергій Гридін

Оставить отзыв