«Шевченко від А до Я». Леонід Ушкалов, Анастасія Стефурак

Шевченкова абетка від «ВСЛ» — це те, чому дітей майже не вчать у школі. А дарма. Адже у цій книзі Леонід Ушкалов зібрав усе найяскравіше і найцікавіше, все те, що вписує художника і поета у світовий контекст і представляє його саме таким, яким він був — не колишнім кріпаком у латаній свиті і не дідуганом у смушевій шапці, а стильним і яскравим, відомим серед сучасників персонажем.

Якщо це абетка, то, вочевидь, кожна літера має бути представлена словом, яке мало важливе значення у житті Шевченка. Що ж це за слова? Кріпатство, панщина, воля? А от і ні! Без «живопис» і «художник», звісно, не обійшлося. А от інші —  дружба, горизонт, Європа, чай, кіт, море… Несподівано? Дивно? Читайте-розглядайте, і зрозумієте, що жодне із них не випадкове.

У книзі мало тексту, але його автор, Леонід Ушкалов, у кількох абзацах примудряється у розкрити ту чи іншу рису характеру Тараса Шевченка, і розповісти про його творчість, і зацитувати самого художника-поета чи когось із його друзів, і озвучити якийсь цікавий факт.

До речі, мій улюблений —  про смушеву шапку. Ви знаєте, що під нею Шевченко носив кульчик у вусі? 🙂 Саме він, каже Ушкалов, поблискує з-під шапки на автопортреті, який так люблять друкувати у шкільних підручниках. Шевченко вже після заслання став академіком Петербурзької академії мистецтв  — «за майстерність та пізнання в справі ґравюри». А в Шевченковій колекції зберігався оригінальний малюнок елеґантного француза, зачинателя рококо Антуана Ватто.

У цій біографічній абетці Шевченко постає як жива людина, яка любила фрукти і обожнювала різноманітні рибні страви, пила чай з вершками (і алкоголь, але про це автор книги не згадує, звісно 🙂 А ще — як митець-романтик. Мрії про Італію, любов до пісні, милування зоряним небом. «Ось воно  — Шевченкове життя: поезія, живопис і «Зіронька».

Але «Шевченко від А до Я» не було б такою прекрасною книгою, якби не чудові ілюстрації Анастасія Стефурак. Ніжні, стильні, іронічні і просто красиві. Не буду про них розказувати, дивіться самі:

Оставить отзыв