«Тінь вітру» Карлос Руїс Сафон

Дивно, але я втретє беруся і ніяк не можу написати про книжку, яка прочиталася на одному подиху, яка затягнула у свій похмуро-романтичний, просякнутий книжовим пилом, дощем і давніми історіями світ, яка зачарувала таємницями і трагедіями. Повоєнна Барселон, секретна книгозбірня, загадковий автор, чиї романи чомусь не хотіли купувати (але хто таки купував і читав, не лишався байдужим), давня дружба, фатальне кохання і юнак, який прагне всі ці шматочки пазла скласти докупи і дізнатися правду.

Десятирічний Даніель, син власника книгарні, вперше потрапляє з батьком у дивне місце — Цвинтар забутих книжок, грандіозну книгозбірню, у якій знайшли останній притуло книги, яких майже ніхто не читає. Хлопчик навмання обирає ту, яку повинен зберігати від забуття. Це роман Хуліана Каракаса «Тінь вітру», і Даніель ще не знає, але ця книга повністю змінить його життя.

«Тінь вітру», роман в романі, інтригує не стільки своїм сюжетом, як таємницями, якими він огорнутий. Чому його автор так і не знайшов своїх читачів і помер в бідності і забутті? Чи…не помер? Ким був Хуліан Каракас, чоловік, який написав цю дивовижну книгу? Чому хтось намагається знищити його тексти і пам’ять про нього? Хто цей страшний чоловік без обличчя, який полює на книги Каракаса і перетворює їх на попіл?

Юнак Даніель, з допомогою колишнього волоцюги і теперішнього книжкового консультанта Ферміна, береться розмотувати клубок таємниць. Вони приведуть його у такі химерні і моторошні місця і потривожать таких небезпечних привидів минулого, що тепер хлопцю доведеться непокоїтися не лише за долю Каракасових книг, але й за власне життя. А ще виявиться, що хлопець не просто схожий на молодого Хуліана, а й повторює його долю. І чи вдасться Даніелю зробити так, щоб його стосунки з коханою не перетворилися на трагічну історію фатального кохання Каракаса?

У «Тіні вітру» (це я вже не про Каракасову книгу, а про роман Сафона) є усе, що потрібно для хорошого готичного роману — красивий напівзруйнований особняк, похмура і моторошна атмосфера, таємниця минулого, смерть вродливої дівчини, негідник, який переслідує героїв. А ще в ній є те, що підкорить серденько кожного книголюба — книгарні і книжки, багато книжок 🙂 Герої, які рухають сюжет, тут не шаблонні, а дуже живі — Даніель, як і кожен підліток-юнак, багато лажає, Фермін з насолодою богохульствує і оживляє сентиментальні і серйозні розмови сороміцьким гумором. Вони помиляються, потрапляють самі в халепу і накликають біду на голови інших, виправляються і роблять страшенно щирі і добрі, хоч теж не завжди мудрі, вчинки. Словом, поводяться як люди, а не як персонажі класичного готичного роману, і це добре.

І хоч я останні кілька років практично не перечитую книжок, «Тінь вітру» одразу захотілося прочитати заново. Звісно, я цього не робитиму — поки що. Але так, ця книга однозначно вирушає на поличку моїх улюблених. А я тим часом читаиму наступні роман з циклу «Цвинтар забутих книжок».

Карлос Руїс Сафон

Оставить отзыв