«Окуляри і кролик-гном» Саша Кочубей, Галина Ткачук, Тетяна Стус та інші

фото з сайту https://uamodna.com

«Для підлітків не пишуть цікавих текстів, у них немає грошей, щоб купувати книги, вони віддають перевагу читанню з планшета і не цікавляться паперовими виданнями…» Все, відмазки закінчилися! Видавництво «Братське» видало збірку коротких оповідань, написаних сучасними українськими письменницями для і про сучасних українських підлітків, і ця збірка доступна у виключно цифровому варіанті й абсолютно безплатно! Тож немає жодних перешкод, аби взятися за актуальну і цікаву книжку, чи не так?  😉 Власне, я теж не змогла встояти перед спокусою ознайомитися з цими оповіданнями і спростувати (або підтвердити) популярні народні тези про «безплатний сир тільки в мишоловці» і «дешевка рибка — погана юшка».

Якщо коротко — мишоловки не виявила, а юшка виявилася надзвичайно смачною! 🙂 Хоча, якщо проводити кулінарні паралелі, то ця книжка — радше «збірна солянка», у якій знайшлося місце для різних тем і розмаїтих типажів. Адресована радше молодшим підліткам (10-13 років), вона продовжує тон, заданий «Чатом для дівчат», що, зрештою, і не дивно, адже книга «Окуляри і кролик-гном» створена компанією письменниць майже у тому ж складі. Тут також майже не знайдеш аж надто складних тем, зате зустрінеш живих і реальних підлітків, які переймаються через шкільні справи, молодших братиків-сестричок, стосунки з батьками, перші закоханості і всяке таке. Дуються і миряться, намагаються виглядати дорослими і дуркують. Їхні проблеми можуть видаватися дріб’язковими і смішними, але тільки для дорослих. Читачі-однолітки героїв дуже добре зрозуміють їх. Чи, може, навпаки, — герої розуміють проблеми своїх читачів?;)

Отже, коротко про кожне з оповідань.

«Інструкція до Інни» Саша Кочубей — головна героїня справедливо обурюється, чому до блендерів, пральок пластикових ляльок пишуть складні інструкції, а до живих дівчаток — ні. І вирішує виправити цю ситуацію, написавши інструкцію до себе, яка врахує усі складні режими — «Інка-злюка», «Інка-крутелик», «Інка-ділова-сосиска» та інші. Виходить дуже пізнавально і страх як весело))

«Дурацькі теми» Галина Ткачук — дуже жизнєнне таке (кажу це як двічі старша сестра!) оповідання про те, що молодший братик, який постійно трандить на різні дурацькі теми, може смертельно дістати — але й врятувати від ганьби. Бо триндливість часто буває корисною 🙂 Мило, стьобно, яскраво і — я просто обожнюю стиль Галини Ткачук!))

«Собачниця» Аня Хромова — про те, як втрачений новенький смартфон і спроба знайти підробіток вилилися у любов до песиків. Оптимістичне таке оповідання)

«Усі закохані цілуються» Таня Стус — десятирічна дівчинка прагне дізнатися, як правильно цілуватися, а її старша сестра розкриває головний секрет поцілунків. А ще трохи про те, як підлітки святкують свою днюху. А ще в оповіданні згадано назви двох книжок, авторки яких долучилися до створення цієї. Такий от продакт плейсмент))

«Окуляри і кролик-гном» Олександра Орлова — цей момент, коли ти хочеш на День народження смартфон або карликового кролика, а тобі дарують…окуляри. Але в нашу хіпстерську добу бути «окулярницею» не так і погано — виглядаєш такою стильняжкою, що одразу впадаєш в око крутому новенькому однокласнику. І — хтозна, може, саме він виконає твою мрію? 🙂

«Бабине літо» Альона Ярова — найліричніше, певно, оповідання з усієї збірки. І найароматніше — пахне трускавками, львівським літом, дачею, бабусиними руками і дитячими спогадами.

«Про Любов і не тільки» Валентина Захабура — трагікомічне оповідання про любов і про Любу, в якої вдома купа халеп, що зовсім не до шкільких закоханостей. То подружка втріскалася в однокласника і по-дурацьки поводиться, то мама їсть за трьох і теж поводиться дивно… А потім взагалі в сім’ї настають такі зміни, що хоч ховайся в жито! І все це насправді дуже і дуже весело)

«Волохата єті» Наталка Ясіновська — коли, в якому віці приходить пора голити ноги? Вам, може, і смішно — подумаєш, дилема. Але коли тобі дванадцять, тебе запросили на свято в аквапарк, а мама каже, що тобі ще нема що голити, це стає дуууже серйозною проблемою. І на що тільки не підеш, щоб не почуватися волохатою єті!))

«Майори» Ольга Купріян — а це насправді дуже серйозне і глибоке оповідання про першу зустріч зі смертю. Про цей непростий досвід, який бував у житті багатьох підлітків: коли тобі сумно і страшно, коли ти спантеличена цими незрозумілими ритуалами, метушнею і відстороненістю інших. Коли з тобою ніхто не хоче просто сісти поговорити, і від цього ще важче, бо лишається наодинці зі своїм горем і своєю невиплаканою любов’ю.

«Або в ананасики» Оксана Лущевська — на перший погляд, досить легковажна, але насправді теж абсолютно серйозна історія про дівчинку, яку саму відправили на море з родичами і яка мусила справлятися з халепою: з двох комплектів купальників обидва виявилися без ліфчика. І як його відпочивати, коли тобі соромно ходити майже-голяка, але всім на твій сором начхати?

«Дякую» Маша Сердюк — зворушлива історія про дощ і двох дівчат, які погано чують і носять слухові апарати, але одна цього соромиться, а інша — ні.

«Стіна ненависті» Надія Біла — «Ненавиджу школу/суп/батьків/вчителя…» — цей перелік кожен підліток може доповнити і продовжити ледь не до нескінченності. Про одного такого хлопчину і його сусідку з горішньої квартири, яка чорним макіяжем і важкою музикою відгороджується від тих жахіть, що кояться удома.

Ця збірочка мені справді сподобалася. І я б дуже хотіла дати її почитати своїй доньці. От тільки халепа! — вона читає лише паперові книги. Тому, дороге видавництво «Братське», подумайте над тим, щоб випустити «Окуляри і кролик-гном» у паперовому вигляді 😉 Сама куплю і всім батькам молодших підліток радитиму 🙂

Оставить отзыв