«Сюзанка хитрує!» Дорота Сувальська

Польська література для дітей/підлітків — то моя слабкість 🙂 Тому новинка від Видавничого дому «Школа» потішила з першого погляду — яскраві ілюстрації явно натякали на те, що буде весело. Але зі свого читацького досвіду знаю, що між «милими кумедними» і «справді веселими» книгами є величезна різниця. Так от, книжка про Сюзанку — це другий варіант. Читаючи її, не раз витирала сльози — вони так і бризкали з очей…від сміху 🙂

Головна героїня книги, вона ж оповідачка, — третьокласниця Сюзанка, яка живе у Бжезіні — селі неподалік Варшави, куди її батьки-художники переїхали, щоб втекти від міської суєти (але це не допомогло, бо село раптом стало дуже модним серед варшав’ян, тому туди переїхало ще дуже багато людей). Сюзанка має бурхливу уяву, розсіяну увагу і молодшого братика Каспера, піклується про стан своєї психіки, мріє про те, щоб у будинок навпроти переїхала сім’я з дітьми її віку, хоче стати біологом/детективом/письменницею, б’ється з хлопцями (і з дівчатами часом теж), дружить з Павлінкою. Словом, поводиться як нормальна, допитлива, кмітлива, чутлива і дотепна дівчинка свого віку.

Що у ній є особливого,  так це незашореність, вміння висловлювати і відстоювати свою думку (часом із дуууже переконливими доказами, а часом і кулаками, не без цього). І неабияке почуття гумору (тут ми подумки подякуємо авторці ;), з яким вона розповідає про забави, які можна знайти, коли живеш у селі; про своїх друзів — новенького Яшка, Павлінку з її комплексами, Мацека, який дивиться новини, тому боїться біологічної зброї і терористів; про те, що буває, коли той, хто має алергію на дафній, принесе їх на урок, та інші веселі способи зірвати шкільні заняття; про те, чому зима — відстій (бо взимку доводиться надто часто перевдягатися); про те, як нелегко живеться батькам з гіперактивними дітьми (і чому на таких батьків скоса дивляться медсестри у відділеннях травм і невідкладної допомоги) та про багато інших веселих і дуже життєвих обставин з життя дев’яти-десятирічок.

Що мене підкорило, так це те, як невимушено Дорота Сувальська пройшлася про різноманітних стереотипах і показала, наскільці ці всі умовності виглядають смішно і недолуго. Скажімо, вустами одного персонажа (який не присутній у книжці, але якого цитує Сюзанка) авторка озвучує наймахровіші ейджистські і сексистські судження, явно перейняті у дорослих («Ти вже застара для такого діла. Людина після шостого року життя є біологічно нездатною мати брата чи сестру. Мені було чотири роки, коли народилася Магда, і це була остання нагода, якщо хочеш знати» або «Тільки хлопець може бути пророком. Так було завжди. Навіть у Біблії про це написано. А так це класна ідея. Звичайно, для мене, ти не можеш бути пророком, бо ти дівчина»), а потім дозволяє самому сюжету висміяти їх.

Відтак, школярі у цій книжці вільно висловлюють вчителям свою думку і не кремпуються, наприклад, запросити директорку на чай або каву. Дівчатка знають, що вони можуть усе. І що жіночність, пошуку якої присвячена окрема історія, — то ще одна велика умовність. Адже Сюзанка спромоглася закохати у себе хлопчика не кокетством, а тим, що вкинула його у калюжу 🙂

У традиційно «незручних» для дитліту темах Дорота Сувальська теж почувається цілком зручно. Вже в першому розділі книги йдеться про те, «звідки беруться діти», далі на сторінках можна знайти й іронічні пасажі про пияцтво, а темі розлучення батьків присвячено досить багато уваги, і написано про це досить мудро і делікатно. А ще авторка не оминула теми буллінгу, але обійшлася без сцен знущань: епізод, в якому класні авторитети-забіяки спробували принизити новенького — низенького «очкарика»перетворюється на крутезний приклад, як перетворити потенційних ворогів на потенційних друзів.

Персонажі у цій книзі дуже яскраві й живі. А Сюзанка і її братик страшенно схожі на моїх дітей — аж до того, що маленький Каспер, як і мій Назар, волає «Ятуйте!», коли хтось із рідних намагається його спіймати, щоб не біг у шкоду 🙂 Тому від книжки «Сюзанка хитрує!» я отримала неймовірний заряд позитивних емоцій і навіть корисних ідей. І точно читатиму продовження, яке уже вийшло друком — «Сюзанка в мережі і в житті». Сподіваюся, друга частина серії виявиться не менш класною!:)

Дорота Сувальська

Оставить отзыв