«Крамничка «З легкої руки» Горан Петрович

Це один із тих романів, в яких хочеться оселитися. Цебто — зробити за прикладом його героїв, деякі з яких буквально-таки живуть у книжках. «Крамничка «З легкої руки» — це ідеальний текст для книголюбів. На його сторінках зустрічаєш таких самих пристрасних читачів, а химерне плетиво напівреальних образів закутує тебе з головою. Цей роман — чарівний зразок сербського магічного реалізму, створений справжнім письменником-чарівником.

Про автора. Горан Петрович — поряд з Мілорадом Павичем — вважається одним із найважливіших постатей в літературі сучасної   Сербії, а «Крамничка «З легкої руки» — найвидатнішим його романом (ну, принаймні, так пише Вікіпедія :). Лауреат численних премій, автор оповідань, п’єс і романів і винятковий знавець оцієї магічної балканської атмосфери.

Про сюжет.  Дощового осіннього дня студенту-редактору Адаму Лозаничу приносять незвичайну, оправлену в сап’ян книжку. Про її автора, Анастаса Браніцу, відомо лиш те, що видав він її власним коштом, а своє життя завершив самогубством. У романі — якщо його так можна назвати — нема жодного натяку на сюжет, аніякісіньких персонажів, лише надзвичайно детальний опис розкішного саду і вілли. А разом із книжкою Адам, який володіє вмінням «повного» читання, тобто вміє безпосередньо занурювати у текст, гуляти в ньому й зустрічати інших читачів, отримує замовлення — не просто відредагувати текст,  а замінити деякі деталі.  Відкриваючи внутрішній ландшафт книжки Браніци, Лозанич зустрінеться з іншими читачами, кожен з яких несе на плечах свою історію — драматичну і певним чином пов’язану з іншими.

Про враження. Це надзвичайно атмосферна книжка про читання, творчість, кохання, самотність і Сербію. Так, у ній є не лише милі дрібнички-детальки, романтичні історії і яскраві образи — усі вони вплетені в тканину історії країни. І весь цей сербський магічний реалізм бентежить уяву, збурює фантазію, зворушує і надихає. Те, що треба для довгих осінніх вечорів!

Читати з… Чаєм і рогаликами з горіхами, спеченими за старовинними переписами.

Оставить отзыв