«Цілодобова книгарня містера Пенумбри» Робін Слоун

Книгарня містера Пенубри — місце незвичне навіть для бібліофілів. Розташована у ненайпристойнішому куточку Бродвею, поряд зі стрипклубом і сумнівними забійгайлівками, вона відчинена вдень і вночі й має потаємну заховану від ока випадкових відвідувачів частину, відкриту лише для втаємничених. Які фоліанти ховаються на високих полицях? Чому про них не знайдеш жодної інформації в Інтернеті? Що химерні нічні відвідувачі шукають цих книжках? Усі ці таємниці старанно береже власник книгарні, старигань дуже поважного віку містер Пенумбра, і не розкриває їх навіть своєму новому нічному продавцю Клеєві Дженнону, програмісту і фанату книжкової серії «Хроніки Співочих Драконів» (привіт, ще один вигаданий фентезі-світ!)

Коли молодий айтішник влаштовується на роботу у дивну вінтажну книгарню, наповнену комісійними виданнями і загадковими фоліантами, з цього або нічого не вийде, або ж вийде щось надзвичайне. Адже зіткнення двох цивілізацій — цифрової і паперової — ніколи не минає безслідно. Тим паче, що незабаром Клею на допомогу приходять друзі — Нік, успішний IT-стартапер, Мет — майстер візуальних спецефектів, які створює не в ком’ютері, а руками, та Кет, за спиною якої — уся могутність корпорації Гугл.

Окрім потужної сили мізків рушієм цієї історії є не менш міцна сила бажання. Адже члени таємного товариства книголюбів у більшості своїй і самі зацікавлені, аби Клей розгадав загадковий код, над розшифруванням якого вони працюють десятиріччями і який пов’язаний з іменем Альда Мануція. Корпорація Гугл теж зацікавлена у тому, щоб оцифрувати «Старі Знання» і синтизувати їх із новими. Втім, не було б тут динаміки, якби не довелося долати певні перешкоди. Тому Клеєві іноді буде непереливки, але він розуміє, що сила більшості все ж на його боці.  Тож перед нами розгортається видовищна картина того, як загадки історії, текстів і шрифтів намагаються розгадати з допомогою мікроскопа, інтелекту і об’єднаної сили мільйонів комп’ютерів. Усе це справді вражає — навіть більше, ніж відгадка, яка, втім, тішить своєю глибиною і простотою.

Я у захваті від того, яка Робіну Слоуну вдалося поєднати в одному тексті різні світи й різні локації так, щоб не втратити їхню атмосферність. То ми опиняємося у крамниці, доверху наповненій книгами, де хочеться не просто придбати книгу про юного чарівника — хочеться самим чарівником і стати. То спускаємося в осердя таємного товариства, вбраного в чорні мантії, — підземелля, де на столах лежать грубезні чорні фоліанти, приковані ланцюгами. А то потрапляємо у суперсучасний і супердинамічний світ Google — компанії-мрії,  і не лише для айтішників. Або потрапляємо  в грандіозне сховище, де зібрані найцікавіші за всю історію людства артефакти. Нічогенький такий маршрут, правда?:)

«Цілодобова книгарня містера Пенумбри» — це й захопливий детектив, і трохи філософських роздумів про безсмертя і про те, як забезпечити собі вічне місце у пам’яті нащадків, і чудові мотиваційні історії успіху покоління мілленіалів, яке зуміло досягнути успіхів у тій справі, якою горить.

Смішно, але поки я не взялася за книгу, то думала, що вона надихатиме на затишне комфортне читання, а коли закінчила її, то зрозуміла — вона навпаки надихає на те, щоб виходити із надміру комфортного існування, не втомлюватися у пошуках нестандартних рішень, вміти дивитися на звичні речі з нових ракурсів і не зраджувати те, що любиш, чим би це не було — перечитуванням підліткового фентезі, моделюванням жіночих грудей чи візуалізацією даних 😉

Не можу сказати, що ця книга — мастрід для усіх. Вона радше для тих, хто налаштовані на певні хвилі. Але якщо вам однаково цікаво порпатися у маленьких книгарнях і зазирати у закулісся роботи в Google, Apple чи Facebook, то вона — точно для вас!

і невеличка цитата:

«Безсмертя, якщо воно й існує, спирається на дружбу і з любов’ю виконану роботу. Усі таємниці світу, які варті розгадування, ховаються в нас під носом»

Робін Слоун

Оставить отзыв