«Як це працює? Тварини» Нікола Кухарська

Яким дітям не кортить дізнатися, що там у тваринок всередині, як влаштовані організми таких різних звірят, як-ото їжак і ведмідь, і як воно взагалі усе працює. Хороша новина: для того, щоб усе з’ясувати, не потрібно хапатися за скальпель! «Механізми» тварин «у розрізі» — але без натуралістичних подробиць, натомість з гумором і купою цікавих фактів продемонструє дітлахам Нікола Кухарська. Для дорослих ця мандрівка у внутрішній світ тварин буде теж веселою і захопливою 🙂

Про книжку. «Як це працює? Тварини» — це щось середнє між довідником для школярів і цікавою і сторією (в сенсі story). У ній є персонажі — дівчинка Клара, страшенно допитлива любителька тварин, яка мріє в майбутньому з ними працювати (хоча ще не дуже усвідомлює, як саме) і має мільйон запитань; її братик Кароль, менш балакучий (просто тому, що молодший), але так само любить звірят; і їхній дідусь Ігнацій, який знає багато зоологічних цікавинок і залюбки розповідає про них дітям. А ще в них вдома живе багато домашніх улюбленців і, спостерігаючи за ними, діти пізнають їхні особливості.

Візуально книжка виглядає як поєднання коміксу з інфографікою. «Коміксовий» розворот відкриває кожен розділ — про хатніх тварин, тварин у парках, свійських тварин та лісових звірят. У відповідному середовищі (вдома, в парку чи в лісі) діти озвучують дідусеві свої запитання — а ще можна побачити, чим в цей час займаються і про що думають жителі цих локацій))

А потім, власне, маємо кумедну інфографіку з тваринками «у розрізі», де замість якої-небудь кровоносної системи чи печінки можемо побачити такі незвичайні органи, як «виявник горішків», «квакальник», «апарат для тупання» тощо. Авторка дотепно і прикольно озвучує як наукові факти про тварин (скільки яєць несуть птахи, які особливості будови ока чи ступні у тварин), так і штуки, які не стосуються фізіології, але властиві цим звірятам. Так, в кози ближче до хвоста можемо роздивитися «осередок впертості та захисту», у лелеки вмонтована в організм «будівнича кмітливість», а у вовка у хвості розміщений «центр комунікації».

Это слайд-шоу требует JavaScript.

Крім відомостей про тварини, у книжці є ще два маленькі розділи — про те, яку професію можна обрати, якщо хочеш працювати з тваринами (від ветеринара до зоопсихолога), і про видатних зоологів минулого і сучасності, які зробили великий внесок у вивчення і захист тварин.

Про враження. Винесу за дужки той беззаперечний факт, що книжка «Як це працює? Тварини» дає багато нової інформації і може знадобитися в навчальному процесі і в опануванні шкільної програми. Як і те, що легкість викладу і гумор допоможуть зацікавити дитину зоологією і зробити навчання веселішим, легшим і привабливішим — це зрозуміло і без мене 🙂 Найважливіше відчуття, яке охопило під час читання книжки — це усвідомлення того грандіозного, неповторного різноманіття, яке панує в живій природі! Ми якось звикли до знайомих нам тварин — ну, кіт там десь  муркоче, ну, курка як курка, — що в них цікавого? А коли задумаєшся про те, що кури розрізняють більше кольорів, ніж люди, про надзвичайно складну травну систему корів чи про те, як лебеді можуть бачити крізь «третю повіку» — і просто диву даєшся, наскільки все по-різному і круто в них влаштовано!

І якщо ви хочете прищепити дітям любов до живого світу природи (не кажучи вже про те, щоб зацікавити вивченням зоології!), навчити їх шанувати і розуміти тварин, з якими вони можуть перетнутися, то ця книжка — маст-хев у вашій бібліотечці.

Дякую Видавничому дому «Школа» за можливість прочитати цю книжку.

Нікола Кухарська

Оставить отзыв